calismabarisi@gmail.com

Basınçlı Su Püskürtücüleri; Ölümcül Olabilir

Basınçlı su püskürtücüleri; Ölümcül Olabilir

Yazar;Halil Kale, halil_kale@hotmail.com

Basınçlı su püskürtücüleri çalıştıkları ortamı ıslatırlar aynı zamanda çalışanları veya müşterileri de ıslatabilirler bu durum da elektrikle çalışan bu makinede en küçük bir kaçak olduğunda suya temas eden kişileri ölümle burun buruna getirir.

Elektrik Güvenliği

  • Basınçlı su püskürtücülerini güvenli kullanmanın öncelikli yolu bu püskürtücülerin elektrik kablosunu sabitlemektir çünkü bu makineden dolayı elektrik çarpmalarının büyük kısmı çalışma alanında gezen deforme olmuş kablolardan kaynaklanmaktadır.
  • Elektrik kablolarının deformasyonlarını önlemek için onları çalışma alanından, araç tekerlekleri, sert cisimler vb. deformasyona neden olabilecek şeylerden olabildiğince uzakta tutmak gerekmektedir.
  • Basınçlı su püskürtücülerinin bağlı olduğu pano ve prizin topraklaması yapılmalı varsa aralıklarla çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir.
  • Basınçlı su püskürtücülerinin bağlı olduğu panoya kaçak akım rölesi takılmalıdır.
  • Basınçlı su püskürtücüsü elektrik kabloları her kullanımda veya vardiyada en az bir defa deformasyona karşı kontrol edilmeli özellikle iç kabloları açığa çıkmış kablolar kullanılmamalıdır.
  • Ayrıca basınçlı su püskürtücüsü üzerinde kırık kısımların bulunup bulunmadığı da kontrol edilmelidir.

Unutmayın arızalı su püskürtücüsü öldürebilir arızalı su püskürtücülerini kullanmayın.

Bakım

Basınçlı su püskürtücüsünü günlük kullanıyorsanız haftada en az bir defa daha yetkin bir kişi tarafından topraklamaları, gövde güvenliği, çatlaklar vs. gibi konularda makine ayrıntılı bakımı yapılmalıdır. Bu bakımlar bir deftere yazılmalı ve yazılı olarak saklanmalı bir dahaki bakımın ne zaman olacağı yazılmalıdır.

Ayrıca yetkili kişiler tarafında elektrik tesisatı yılda bir defa kontrol edilmelidir.

Elektriksel olmayan riskler

Basınçlı su püskürtücüleri çok yüksek basınçta su çıkarmaktadırlar bu yükseklikteki basın insan vücuduna geldiğinde yanık ve yaralanmalara sebep olabilir söz konusu makineyi kullanırken özellikle gözlerin korunması gerekmektedir bu korumada koruyucu gözlüklerle sağlanabilir.

 

Basınçlı Su Püskürtücüleri İle ilgili Kazalar;

  • Antalya’da 1 TL ile çalışan basınçlı oto yıkama tabancasında aracını yıkamak isteyen 21 yaşındaki bir genç, elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti. Genci kurtarmak isteyen arkadaşı ise yaralandı.

http://www.milliyet.com.tr/1-tl-ye-aracini-yikamak-istedi-elektrik-antalya-yerelhaber-959918/

  • Erten de albüm için gereken parayı kazanabilmek için 6 yıl önce Böceli Köyü’ndeki Çevik Tekstil Fabrikası’nda, dokuma ustası olarak işe başladı. Erten, çarşamba günü saat 20.00 sıralarında işyerinde, fabrikanın otomobilini yıkamaya başladı. Bu sırada basınçlı oto yıkama makinesinin sıyrık kablosunun yerdeki suya temas etmesiyle elektrik akımına kapılan Erten, olay yerinde öldü.

http://www.hurriyet.com.tr/araba-yikarken-elektrik-carpti-18694768

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.