calismabarisi@gmail.com

GSS Yeni Dönem!

Genel Sağlık Sigortası’nda (GSS) yeni dönem 1 Nisan itibari ile başladı. Yaklaşık olarak 4.5 milyona yakın kişinin geçmişe ilişkin 12 milyar lira civarı borcu yeniden yapılandırılacak. Bu demek oluyor ki vatandaşın sırtına binen yük hafifleyecek. Söz konusu yapılandırma  6824 sayılı Torba yasa (8/03/2017 tarihli ve 30001 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 6824 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun) GSS sigortalıları ile bunların ödemeleri gereken prim borçları ilgili olarak birçok düzenleme  bulunmakla birlikte bizim asıl konumuz GSS’nin vatandaşa getirileri olacaktır.

6824 sayılı Torba yasa ile birlikte birikmiş GSS prim borçlarına indirim getirilmiş bulunmaktadır. Ancak bu indirim ile geçmiş borçlar affa uğramıyor. Gecikme faizi ve cezası siliniyor, geçmiş borç 53.33 lira üzerinden hesaplanıyor. Yani; ödenmemiş olan aylık prim borcu aslının; 53.33 TL üzerinde olması halinde tahakkuk eden borç tutarı 53,33 TL üzerinden prim borcu yeniden hesaplanacaktır. Ancak tersine borç aslı bu miktarın altında ise asıl borç aynen kalacaktır.

Torba yasadan önce gelir testi yaptırmak mutlak zorunluluk iken torba yasa sonrası mutlak zorunluluk ortadan kalkmıştır. Ancak bu kapsamdaki vatandaş gelirinin düşük olduğunu iddia ediyorsa kendilerine gelen tebliğden itibaren bir ay içerisinde, gelir testi (ikamet ettikleri yerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurarak) yaptırmaları gerekmektedir. Ancak bu durumda olmayanlar için ise gelir testi yaptırma ihtiyacı ya da zorunluluğu bu yasal düzenleme ile ortadan kalkmıştır.

Geçmiş dönem için biriken GSS borçları ise 53,33 TL üzerinden hesaplama yapılarak ister peşin, isterseniz de 12 aylık taksitle ödeyebilirsiniz. Geçmiş borçları yapılandırmak için tanınan süre ise 12 ay. Yani, 1 Nisan 2017’den, 1 Nisan 2018’e kadar süre içinde SGK’ya müracaat edip, bu haktan yararlanabilirsiniz.

Yani özetle bu düzenleme 1 Nisan 2017 tarihinden itibaren aylık 53.33 lira ödemeyi kabul edenler gelir testine girmeden, GSS’den yararlanacak. Ancak ‘benim 53.33 lirayı da ödeyecek gücüm yok’ diyorsanız, gelir testine gireceksiniz ve aynı hanede yaşayanların toplam aylık gelirinin 592.50 liradan az olduğunu ispat edeceksiniz. O zaman, prim borçlarınızı devlet karşılayacak, siz de sağlık hizmetinden ücretsiz yararlanacaksınız.

Yine özel sağlık sigortasından faydalanan vatandaşlar da bu tutarı (53,33 TL) ödemek zorundadır. Özel sigortadan faydalanan kişi kendisinin özel hizmet sucularından faydalandığını dolayısıyla GSS ödemek istemediğini haklı olarak iddia etse de torba yasa ile belirlenmiş olan 53,33 TL ödemek zorundadır. Aksi takdirde bu borç birikerek neticede kişinin karşısına yasal faizi ile birlikte günün birinde karşısına çıkacaktır.

Geçmiş dönemde fazladan GSS primi ödeyen (53,33 TL üzeri) kişiler peki bu ödedikleri fazladan primleri geri isteyebilecekler mi? Tabi ki de HAYIR! Bu yasa ancak 1 Nisan 2017 tarihinden sonra GSS ödeyeceklere ve borcu olanlara kolaylık sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.