calismabarisi@gmail.com

İş Kazası Geçiren İşçiye Ücret Ödenir Mi?

İş Kazası Geçiren Çalışana Ücret Ödenir Mi?

Yazar;Halil Kale, halil_kale@hotmail.com

Ülkemizde her yıl maalesef yüzlerce iş kazası yaşanmaktadır bu iş kazaları sonucunda yaralanan çalışanların bir kısmı çalışmaya devam edememektedirler, uzun süren tedavi süreçleri olmaktadır, raporlar almaktadırlar. İş kazası geçiren çalışanın geçici veya sürekli beden gücünü kaybetmesinin yanında maddi olarak da dar boğaza düşmektedir. Her ne kadar Sosyal Güvenlik Kurumu tedavi masraflarını karşılasa da kaza geçiren çalışanın ödemeleri ve diğer giderleri bulunmaktadır. Bu giderlerin karşılanması amacıyla Sosyal Güvenlik Kurumu çalışana günlük olarak geçici iş göremezlik ödeneğinden ödeme yapmaktadır, fakat kimi zaman yapılan bu ödeme ile çalışanın kaza geçirmeden önce aldığı ücreti arasında ciddi farklar oluşmaktadır acaba çalışan bu farkı işvereninden talep edebilir mi?

Geçici İş Göremezlik Ödeneği

Geçici iş göremezlik ödeneği 5510 sayılı Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu 18. Maddesinde belirtilmiştir buna göre; “Kurumca yetkilendirilen hekim veya sağlık kurullarından istirahat raporu alınmış olması şartıyla iş kazası veya meslek hastalığı nedeniyle iş göremezliğe uğrayan sigortalıya her gün için, geçici iş göremezlik ödeneği verilir.” devamında “4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendine göre sigortalı sayılanlara iş kazası veya meslek hastalığı ya da analık halinde geçici iş göremezlik ödeneği, genel sağlık sigortası dahil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması şartıyla yatarak tedavi süresince veya yatarak tedavi sonrası bu tedavinin gereği olarak istirahat raporu aldıkları sürede ödenir.” denilmektedir. Yani geçici iş göremezlik ödeneği Sosyal Güvenlik Kurumunun çalışanın hastalık, iş kazası vb. sebeplerle iş göremediği günlerde zor durumda kalmaması için ödediği paradır.

 

Ücret

İş Kanunun 32. Maddesinde ücret; “bir kimseye bir iş karşılığında işveren veya üçüncü kişiler tarafından sağlanan ve para ile ödenen tutardır.” şeklinde tanımlanmış yani ücret bir iş karşılığında verilmektedir. Aynı kanun çeşitli ücret belirleme tiplerinden bahsetmiştir. Bunlar aylık ücret, günlük ücret, saatlik ücret, parça başına, akort, götürü veya yüzde usulü ücrettir.

İş Kazası veya Meslek Hastalığı Geçiren Çalışanların Alacakları Maddi Menfaatler

İş kazası veya meslek hastalığı geçiren çalışana Sosyal Güvenlik Kurumu yukarıda açıklandığı üzere Geçici İş Göremezlik ödeneğini tedavi gördüğü ve raporlu olduğu süre için ödemektedir, fakat bu ödeme genellikle çalışanın kazadan önce aldığı ücretin altında olmaktadır bu durumda çalışana aradaki farkın ödenip ödenmeyeceği yukarıda belirtiğimiz ücret belirleme tiplerine göre farklılık göstermektedir.

Aylık Ücret Belirlenmişse; Çalışanın ücreti aylık ücret olarak belirlenmişse 4857 sayılı İş Kanunun 48. Maddesinin 2. Fıkrasına göre “Hastalık nedeni ile çalışılmayan günlerde Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından ödenen geçici iş göremezlik ödeneği aylık ücretli işçilerin ücretlerinden mahsup edilir.” denilmiştir. Yani işverenin aylık ücret ödediği işçisi, iş kazası veya meslek hastalığı geçirdiğinde işçinin tam ücretini ödeyecek ve daha sonra geçici iş göremezlik ödeneğini mahsup edecektir.

 

Diğer ücret yöntemleri belirlenmişse; Diğer ücret yöntemleri için İş Kanunun 48. Maddesine benzer bir istisna söz konusu değildir. Ücretin tanımı gereği emeğin karşılığı olduğundan herhangi bir fiili çalışma yapılmayan iş kazası veya meslek hastalığı nedeni ile çalışılmayan dönemlerde ücret ödemesi yapılmayacaktır. İşçi sadece geçici iş göremezlik ödeneğine hak kazanacaktır.

 

Ücret Türü Nasıl Belirlenir?

Alınan ücretin türünü belirlemek için aşağıdaki adımlar takip edilebilir;

 • İş Sözleşmesine bakılır; sözleşmede ücretin türü aylık mı olduğu günlük veya diğer türler mi olduğu belirtilmiş olabilir.
 • Sözleşme kurulurken sözlü olarak ücret türü konusunda anlaşılmış olabilir.
 • Ücretin ödenmesine ilişkin kayıtlara bakılır; bordro, sgk kayıtları vs. kayıtlara bakılarak ücretin daha önce çalışılmayan dönemlerde nasıl ödendiği 28 gün çeken şubat ayında 30 gün üzerinden ödenip ödenmediği vs. bilgilere bakılarak ücret tipi belirlenir.

İş kazası geçiren işçinin alabileceği tazminatları öğrenmek için tıklayınız…

Tazminat için kullanılacak maluliyet raporu nasıl alınır…

 

 

Kaynaklar;

 • 4857 sayılı İş Kanunu
 • 5510 sayılı Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu

153 Comments

 • Tugce

  Merhaba eşim iş kazası geçirdi bacağında parçalı kırıkları açık derin yarası var.kalcasi kırık ayak bileği çatlak.ameliyat oldu 4 ay önce hala fizik tedavi aşamasında işyeri hastane masrafını ve araçla gidip gelmesini sağladı.maasini tam yatırıyor.yatmis olan rapor parasını alırsak ayligimizdan ve daha sonrasında bı kesinti olurmu acaba.yada işyerinin maaş ödememe gibi bir durumu söz konusu olabilirmi?

  • Av. Halil Kale

   Tuğçe Hanım öncelikle geçmiş olsun eşiniz maktu ücretli çalışıyorsa işveren maaşını öder ve rapor parasını sizden isteyebilir, günlük ücretle çalışıyorsa işverenin maaş ödeme zorunluluğu bulunmamaktadır.

 • Yusuf Akar

  28 Haziran da bir iş kazası geçirdim.Doktor 10 gün rapor verdi.Şuana kadar hiç prim yatırmadım.Acaba maaşım yatacak mı bu raporlu gün için ?

 • Fatih Korkmaz

  Merhabalar ben is kazasi gecirdim yaklasik 5 6aydir calisamadim isyerim sigortami yatirmadi maasda vermedi hukuken isveren sigortami yatirmak zorundami degilmi egerki yatirmasi gerekip yatirmamissa dava acabiliyormuyum.

  • admin

   Fatih Bey merhaba, öncelikle geçmiş olsun sözleşme türünüze göre sigorta yatırıp yatırmama zorunluluğu değişmektedir, günlük ücretli olarak çalışıyorsanız yatırma zorunluluğu bulunmamakta, aylık ücretli olarak çalışıyorsanız yatırma zorunluğu bulunmaktadır.

 • IBRAHİM

  Iş kazası geçirdim iş kazası diye belirtmedim işimi kaybetmemek için bi yandada piskolojik baskı gördüm aradan 3 ay geçti hala raporlu gözüküyorum iş yerinden hiç bir destek almıyorum ne yapmalıyım şimdiden teşekkürler…

  • Alper Yıldırım

   dava açma hakkınız her zaman vardır. ancak raporunuz bitmeden işveren işe başlatamaz. çalışamadığınız sürenin parasını sosyal güvenlik kurumu iş göremezlik parası şeklinde hesabınıza yatırır.

 • Tolga

  Selamun aleyküm.Ben 2017 agustosta iş kazası geçirdim, bu sürede iş yeri devlet hastanesine gitmeme engel olarak özel hastaneye götürdü, sonrasında ise devlet hastanesinden ilk tedavin nerde oldu ise orda tedavine devem et denilerek sürekli geri çevrildim. Bu sürede işveren maaşımı ödedi agk da yatırdı yaklaşık 20 ay rapor istirahatim ve tedavim devam etti. Sonrasında ise iş gücü kaybı vs bekledim 4 ay oluyor çıktı iş gücü oranı. Şimdi ben maddi ve manevi olarak dava açma hakkım var mı 24/08/2017 kaza tarihi.
  Şimdiden teşekürler

   • Semih Korkmaz

    Is kazası geçirdim bileğim den sakatlandim 12 gün iş kazasi raporu verildi iş veren benim maaş imi yatırmak zorunda mı yoksa sadece sgk dan mi alıyoruz

    • admin

     SGK size geçici iş göremezlik ödeneğinden ücret ödeyecektir bu ödeme ile 12 günlük ücretiniz arasında fark bulunması durumunda eğer ücretiniz aylık maktu ücretse söz konusu farkı isteyebilirsiniz.

  • Alper Yıldırım

   işe gidilmeyen günlerin ücreti işveren tarafından ödenmez. raporlu günlerin ödeneği işgöremezlik raporu parası olarak sgk tarafından ptt ye yatar.

 • Duygu

  Ben işyerinde düştüm elim çatladı ve 28 gün rapor aldım ve bütün raporlarımı özel hastaneden aldım bunun dışında masimdan kesinti oluyormu

 • Murat kaya

  30 Ağustos 2018 yılında inşaattan düştüm. Belim ve bileklerim kırılmış. Belimde 5 bir bileğinde 1 vida var. İş yerine tazminat davası açtım. Dava devam etmekte. Bana sigorta para verir mi. Avukatlar sigortadan da para çıkar dediler. Bu konu hakkında bilgilendirirseniz misiniz

  • admin

   Merhaba Murat Bey öncelikle geçmiş olsun kaza geçirmeniz ve raporlu olmanız dolayısıyla sigortadan geçici iş göremezlik ücreti alırsınız, diğer taraftan meslekte kazanma gücü kaybı yaptırdığınız takdirde şartları taşıyorsanız sigortadan da para alabilirsiniz. Meslekte kazanma gücü kaybı tayini yaptırmadan sigortadan para alıp alamayacağınız hususu belli değildir.
   Halil Kale

 • Arda Kılıç

  Merhaba, iş kazası geçirdim ama işveren tarafından sigorta primim ödenmedi ancak asgari ücretten maaşımı yatırdı, sgk tarafından verilen iş göremezlik ğcretini işverenim aldı sormak istediğim, sigorta primim ödenmesi gerekiyor mu hem de geçici iş göremezlik icreti ve maaş ücretinin ikisine de hakkım oluyor mu işveren tarafından iş göremezlik ücreti alınabilir mi?

  • admin

   Merhaba Arda bey öncelikle geçmiş olsun raporlu olduğunuz günlerde sigorta priminizin yatırılması gerekir, maaşınız da fiili olarak ne alıyorsanız o ücretten yatırılması gerekir, daha sonra işvereniniz size ödenen geçici iş göremezlik ücretinden size yatırdığı kadarını geri isteyebilir.
   Halil Kale

 • MEHMET

  Merhabalar ben 19.09.2018 iş kazası geçirdim işveren bana vizite kağıdı verip hastahaneye götürdü 30 günlük rapor aldım rapor bitiminde 25 gün daha verdi .şu an raporluyum 30 günlük raporu iş yerine teslim etmeye giderken teslim etiğim yetkili ustaya maaşımdan sigortamdan KESİNTİ yapılmasın maddi durumum yok tamam konuşurum dedi.ama maaşımdan kesildi yani ödenmedi ve sigorta primlerimde yatmamiş 12 kodu görünüyor. Whatsaptan yazdım işvereninin MADİ destek vermesini .ikinci 25 günlük rapor dada ben ustanız olarak bana MADİ destekte bulunmadiniz üzüldüm ve darıldım dedim. Raporun resmini çekip whatsaptan yoladım cevap vermedi.medikalden elim için koruyucu aldım yol ücreti ilaç ücreti v.s 36 gündür işverendende sgk danda para alamadım.cok ZOR DURUMA girdim sizce ne yapmam gerekir.

  • admin

   Mehmet Bey öncelikle geçmiş olsun, öncelikle işyerinizde aylık ücretli çalışansanız ücretinizin belirli dönem yatmaya devam etmesi gerekir, diğer taraftan sosyal güvenlik kurumundan geçici iş göremezlik tazminatı da alabilirsiniz. Eğer maddi ve manevi olarak zarara uğradığınızı düşünüyorsanız tazminat davası da açabilirsiniz.
   Halil Kale, halil_kale@hotmail.com

    • Alper Yıldırım

     maaşınızı ayakta veya yatarak tedavi şeklinize göre sosyal güvenlik kurumu iş göremezlik parası şeklinde yatırır.

 • Erkan

  nisan 2018 tarihinde iş kazası sonucu ayağım şarjlı transpalete sıkıştı topuk kemiği ve ayak parmağım kırıldı su ana kadar 1204 gün rapor almak zorunda kaldım ve bi kaç kez işimin basına döndüm ama yapamadım bir çok hastaneye gittim baltalimanı kemik hastanesi sadi konuk egitim arastırma vs son olarak maltepe meslek hastalıkları hastanesinden heyete girdim ve sonucunu bekliyorum su anda fizik tedaviye devam ediyorum iş yerim maaşımı yatırıyor ve benden bunları istemediler bu bizim insiyatifimiz dediler sigortadan da para alıyorum ama ruh sağlıgım hiç ama hiç iyi değil en basiti koşamıyor ve uzun süre ayakta duramıyorum uzun süre yürüyemiyorum ve böyle devam ederse dava acmayı dusunuyorum mahkemede işveren biz personelin maaşını yatırdık derse bir artısı olur mu? Son olarak depoda kullanılan makine icin hiç bir şekilde baret demir uclu ayakkabı verilmiyor (egitimlerde veriliyor denmesine rağmen ve bilgisayar üzerinden girilen egitim paketinde de veriyoruz deniliyor)alo 170i aradıgımda ihbar süresinden uzun sürdüyse raporunuz sizi tazminat verip cıkarabilirler deniliyor? Peki ben ileriye donuk calısma gücünü yitirdim bunun icin ne yapmam gerekli allah tüm hastalara şifa versin uzun yazdım hakkınızı helal edin

  • admin

   Merhaba Erkan bey öncelikle geçmiş olsun zaten hastaneye başvurmuşsunuz meslekte kazanma gücü kaybınızı tespit ettirdikten sonra sosyal güvenlik kurumuna başvurup gerekli şartları sağlıyorsa emekli olabilirsiniz. Diğer taraftan yaşadığınız iş kazasından dolayı maddi ve manevi zararınızın olduğunu düşünüyorsanız maddi ve manevi tazminat davası açabilirsiniz.7
   Halil Kale, halil_kale@hotmail.com

 • Tayfun

  İyi günler,23 temmuz 2018 de iş kazası geçirdim.raporlarım 1’er ay şeklinde düzenleniyor.hali hazırda raporluyum ve fizik tedaviye devam ediyorum.sgk dan iş görmezlik parası alıyorum,aynı zamanda iş yerinin de maaşımı ödemesi gerekmez mi?

  • admin

   Merhaba Tayfun bey, aylıklı ücrete tabi iseniz ve halen çalışıyor gözüküyorsanız yani işten çıkarılmadıysanız ücretinizin de ayrıca ödenmesi veya ücretinizden geçici iş göremezlik ödeneğinin düşülüp kalanının ödenmesi gerekir.Ücretinizin tam olarak size ödendiği durumda rapor parasını işverene vermek durumundasınız.
   Halil Kale, halil_kale@hotmail.com

 • Tugba

  Merhaba benim iş yerinde robot çarptı elimde iki parmağım şişti ben rapor kullanırsam birebir ödenirmi yoksa kesinti olurmu maasimda

  • admin

   Merhaba Tuğba hanım aylık ücretli çalışıyorsanız maaşınızda kesinti yapılmaması gerekir, sosyal güvenlik kurumundan da geçici iş göremezlik ücreti alabilirsiniz.

 • oktay samur

  Merhaba ben yaklaşık 5 sene önce iskazasi.sonucu çapraz bağlarım koptu ameliyat oldum 4 ay rapor aldım sonrasında işten ayrıldım. Dediğiniz. Gibi ısyeri bana maaş yatirmadi aylık ben sadece sgk dan aldım. Sorum şu ben. Turizm isiiyle uğraşıyorum dizim deki rahatsızlık işime mani oluyor düzelme olmadı raporlar tutuldu ben şimdi eskiye yönelik herhangibir hak kazanma şansını varmı isyerinde hep aynı dizimden rahatsızlık yaşıyorum birde olmadı birde bu çapraz bağı kopması sonucu dizimdeki kikirdaklar eridi bunun iş göremez raporu kaç olur acaba

  • admin

   Merhaba Oktay bey öncelikle geçmiş olsun işvereniniz size ücret vermediyse ve aylık ücretli çalışıyorsanız aradaki farkı dava ile isteyebilirsiniz, rahatsızlığınız konusunda ise önce sosyal güvenlik kurumuna başvurup meslekte kazanma gücü kaybı oranı belirlemeniz gerekmektedir, sonra bu oranla birlikte maddi ve manevi tazminat davası açabilirsiniz.

 • Rnkc

  Is kazaso sonucu kaval kemigim falan kirildi. Is yerim maasimi normal oldugu gibi kesintisiz yatirmaya devam eder mi.

 • Yakup

  Mrb ben yakup inşaatta calisirkan is kazasi gecirdim.ortabedi doktoruna giddigimde kolumdan rotgen cekilerek kolumun kirik oldugunu soyledi doktor tek seferde 30 gunluk is kazasi raporu verdi.raporu is yerine gonderdim is veren bu raporu onaylamiyor. 30 gunluk rapor olmaz diyor sadece tek seferde 21 gun verebilir diyor .30 gunlik raporu ben sgk ya bildirirsem sende bende ceza yeriz diyor simdi ben para alabilirmiyim sgk dan veya ne yapmaliyim raporum dun bitti

  • admin

   Merhaba Yakup bey işvereninizin söylediği gibi bir durum bulunmamaktadır, raporunuzu sosyal güvenlik kurumunuza bildirebilirsiniz.

 • Mehmet ali

  Merhabalar
  Ben iş kazası geçirdim 10 günlük rapor aldım.. şimdi sigortam yattığı için aylık maaşım dan kesilmeyecek.. ama sgk nin 10 gün için yatıracağı parayı Elden muhasebeye verecekmişim.. sebebi ise maaşım dan aylık kesinti yapmayacaklarmış.. bununla ilgili ne yapabilirim

  • admin

   Mehmet Ali bey öncelikle geçmiş olsun işvereninizin uygulaması doğrudur kanuni olarak yapabileceğiniz bir şey bulunmamaktadır.

 • Osman

  Merhaba ben 18.06.2018 tarihinde iş kazası gecirdim.benim maaşım ın 400 TL altında SGK iş göremezlik parası ödüyor.Ben maduriyetimi kime bildirecegim bunun bir yolu varmı???.eskiden iş kazası brüt üzerinden ödendiğini biliyorum şimdi ne oldu anlamiyorum..normal iş göremezlik ödeneği ile iş kazası ödeneği aynı hiç bir fark yok..ben duydum kadın doğum yapmasına 3 ay kala işyerine brut maaşını yüksek yatırıp (gayrı resmi) sonra 6 ay çok yüksek rapor parası alıyor…bu sistem SGK nın büyük ayıbı..ben mağduriyeti mı çözmek için hangi yola baş vuracağım yardımcı olursanız sevinirim…

  • admin

   Merhaba Osman bey Sosyal Güvenlik Kurumu yatarak tedavilerde brüt maaşınızın 2/3’ü oranında ayakta tedavilerde ise 1/2 si oranında iş göremezlik parası öder, eğer işyerinde aylık ücretli çalışıyorsanız maaşınızdan eksik kalan kısmı işvereninizin ödemesi gerekir. Anlattığınız sgk primini yüksek gösterme işi ise usulsüzlüktür kanuna aykırıdır, sosyal güvenlik kurumu böyle durumları tespit ettiğinde ödediği ücreti faiziyle geri almaktadır.

 • Yılmaz

  Oncelıkle merhaba.herkese acıl sıfalar dılerı.sayın admın bnım sorum su.bn 2012 yılında on capraz baglardan amelıyat oldum suankı ısyerımde 4 senedır calısmaktayım.mesaıde ıken anı hareket sonucu baglarda sıkıntım oldu.38 gn raporlu gecırdım.dr kontrol tarıhı verdı ozamana kadarda calısmanda mahsur yk dedı.kontrol gelene kadr dızımdekı sıkıntım devam ettı.yurume zorlugu cektım 2 3 kezde acıl e ıgne vurdurdum.osekıkde calısmaya devam ettım 1 ay.ama dızım suan daha kotu.yuksek ıhtımalle baglarım tekrar koptu.sorum su olcak kısaca.ıs kazasında ne ısveren kusuru var nede bnde.sonuca baglı anı hareket.bununla ılgılı nasıl bı ıslem olur.ısden cıkarılma yada ısyerınde calısma bolumum 8sveren tarafından d3gıstırılırse.

  • admin

   Merhaba Yılmaz bey öncelikle geçmiş olsun sizin rahatsızlığınızdan dolayı nerede çalışabileceğinize karar verebilecek kişi işyeri hekiminizdir, işyeri hekiminize başvurmanız durumunda size yeniden sağlık raporu düzenleyip nerede çalışabileceğinize karar verecektir.

 • salih

  merhabalar arkadaslar ben bugun ıs kaqzası gecırdım sol elım ısaret bas parmagımın arası kesıldı 4 dıkıs atıldı olay acıl servıste gerceklestı doktor istırahat falan yazmadı fakat ben bu sekılde sol elımı kullanmadan calısabılmem mumkun degıl ne yapmalıyım

  • admin

   Merhaba Salih bey sağlık konusunun profesyonelleri doktorlardır, doktor size rapor yazmadıysa yapılabilecek pek birşey yoktur, size önerim eğer gerçekten çalışamayacak durumda iseniz yeniden doktora gidip bu durumu belirtmenizdir.

 • Fatma

  Merhaba eşim iş kazası geçirdi ve 10gun arayla üç defa ropor verdiler ayağı kırıldı biz iş yerinden aylık maaşı ni alabilecek mi şimdiden teşekkürler

  • admin

   Merhaba Fatma hanım öncelikle geçmiş olsun eşiniz eğer aylık ücretle çalışıyorsa işvereninizin size maaş ödemesi gerekir.

 • Erkan

  Merhabalar,
  Geçirmiş olduğum iş kazası sebebiyle sağ bacak dokularında tahrip oluştu ve ilk olarak 20 gün iş kazası raporu verdiler,
  Benim sorum şu;
  * İş yerim maaşımı yatıracakmı?
  * ayrıca SGK ücret yatıracakmı?
  Ve buna istinaden her ikiside yatırırsa daha sonraki süreç nasıl olacak, ben sonraki maaşlarımda kesinti yaşamak durumunda kalacakmıyım?
  Maaşımı aylık alıyorum.
  Teşekkürler.

  • admin

   Merhaba Erkan bey uygulamanın teorik olarak şöyle olması lazım sosyal işvereninizin size maaşınızı günü gününe ödemesi gerekir, siz de sosyal güvenlik kurumundan aldığınız geçici iş göremezlik ödeneğinden maaşınız kadar kısmını ödeme yapılınca işverene ödemeniz gerekir. Yani uygulamada maaşını tam olarak almanız gerekir, sosyal güvenlik kurumunun ödediği para maaşınızdan fazla ise bu fazlalık sizindir, maaşınız kadar kısmını işverene ödersiniz, maaşınızdan azsa sgk’nın ödediği miktarı işverene ödersiniz.

 • yasin

  merhaba 03,08,2018 tarıhınde ıs kazası gecırdım 1 aylık rapor verdı ayakta tedavı goruyorum maaslar yattı ve 187 tl yattıgını gordum benım sıgortadan alacagım parayla bu yatan para toplamı maasıma denk gelecekmı yoksa maasımdan daha az bır paramı alacagım

  • admin

   Merhaba Yasin bey sigortadan alacağınız para ile işverenin ödeyeceği paranın toplamının maaşınıza denk gelmesi gerekir.

 • Muhammed

  15.07.2018 de insaata çakışırken calistigim makinayla avuc icim ve parmaklarım kesildi.hastaneye gittik dikildi ve is kazasi raporum tutultu yanliz bana rapor verilmedi.sonra hastaneden ciktiktan sonra karakola gittim ifade vermeye giderken şikayetçi olma yardimci olcaz dediler bende olmadim ve sonuc olarak kimsr yardimci olmadı.calistigim insaatta is guvenligide yoktu simdi olaydan 1 bucuk ay gecti hala elimi kullanamiyorum ve raporluyum is guvenligimin olmadigida karakolda ifademde belirtildi.simdi ben is verenden maddi olarak hukuk yoluyla para talep edebilirmiyim?

  • admin

   Merhaba Muhammed bey öncelikle geçmiş olsun iş kazasından sonra maddi veya manevi kaybınız varsa tabii ki bu kaybın karşılanması için tazminat davası açıp para talep edebilirsiniz.

 • Merhaba ben deneme adı atında sigortasız çalıştırıldığım günün 13.gününde iş kazası geçirdim hastahanede iş kazası raporu tutulmadı işveren beni kandırdı 3 ay sonra ben sgk ya iş kazasını bildirdim işveren sgk ya 13 günlük çalışmamı 1 hafta olarak göstermiş sgk denetmen yardımcısı bana iş kazası olduğunu kabul etmişler önemli olan bu dedi tutanağı imzalattı iş kazası geçirdiğim gün işveren 4 numaralı kod ile çıkışımı vermiş şuanda davalık olduk fakat ben sgk dan 1 kuruş ödeme alamadım geçici iş göremezlik ödemelerimi yapmadılar dilekçe falan yazdım sgk ya işveren çıkış vermiş ödeme yapamayız dediler böyle birşey yasal mı değilse ne yapılabilir

  • admin

   Merhaba hastalık halinde geçici iş göremezlik ödeneği alınması için yıl içerisinde 90 gün prim ödemesi şartı bulunmaktadır sizin olayınız da baştan iş kazası sayılmadığından sosyal güvenlik kurumu kayıtlarında hala hastalık gibi görünüyor olabilir, diğer taraftan geçici iş göremezliğe hak kazanabilmeniz için hekim rapor yazması gerekir eğer hekim size rapor vermemişse geçici iş göremezlik ödeneğinden yararlanamazsınız.

 • Zuhal

  Merhaba benim kardesim agustos 20 sinde isyerinde kalcasini kirdi kalcasina pilatin takildi ve sonrainda toparlayamadi raporlu suan hala is yeri ne maas veriyor nede primini oduyor bu durumda nasil bir yol izlemeliyiz

  • admin

   Merhaba Zuhal hanım öncelikle geçmiş olsun, iş kazası ve işçi alacağı gibi durumlarda anlaşmazlık varsa maalesef dava açmaktan başka çare bulunmamaktadır. Bu durumda haklı olduğunuz yanları belirtip işverene hem işçi alacakları yönünden hem de iş kazasında kusuru varsa maddi ve manevi tazminat açısından dava açabilirsiniz.

 • Halil

  Merhaba iyi calismalar temmuz ayinda is kazasi gecirdm.14 gunluk (9+5)gunluk raporumu isyerine bildirdim.sigorta hattini aradigimda bashekimden onayli raporunuz gozukuyor dediler. Agustos ayinda temmuz primleri yattigi zamanda 170 I aradim.bana odeme yapilmadan arsive kaldirildi odeme yapilmiyacak dendi.bunun sebebi ne olabilir

  • admin

   Merhaba Halil bey evraklarınızda eksik olabilir, ama tam gerekçesini öğrenmek için sosyal güvenlik kurumuna başvurmanız gerekir.

 • Ali

  Merhaba ben iş kazası geçirdim parmağım kırıldı bana 20 gün rapor verildi rapor bitti yine 20 gün verdi iş yeri maaşımı kesiyor vermiyor ve ben brüt 3000 4000 3000 almışım son 3 ayda 40 güne ne kadar alabilirim yada iş yerinden bir hak talep edebilirmiyim

  • admin

   Merhaba Ali bey öncelikle geçmiş olsun iş kazası geçirdikten sonra çalışamazsanız sosyal güvenlik kurumu size geçici iş göremezlik ödeneğinden para verir, bu arada işvereniniz de aylıklı ücretle çalışıyorsanız maaşınızı ödemek zorundadır, siz aldığınız geçici iş göremezlik ödeneğini maaşınıza mahsup olacak şekilde işvereninize vermeniz gerekir. Kaza sonucu maddi ve manevi zarara girdiğinizi düşünüyorsanız işvereninizden bu zararı talep edebilirsizniz.

 • Trakyalı

  İyi günler iş kazası geçirdim 20 gün raporluydum iş kazalarında rapor parası aldığın maaşın bürütündenmi yatıyor

 • OGUZHAN

  Merhaba ben elektrikçiyim kolum kırıldı iş kazası geçirdim 40 gün rapor aldım günlükçü olarak hesaplanıyor paramız ama aylık alıyoruz asgarisi bankaya gerisini elden alıyoruz bana elden alınan kısmı vermek zorundalar mı ? Vermezlerse ne yapmalıyım

  • admin

   Merhaba Oğuzhan bey öncelikle geçmiş olsun, eğer günlük ücretle çalışıyorsanız maalesef işvereninizin raporlu olduğunuz günlerde size ücret ödeme zorunluluğu yoktur, elden ücret alıyorum dediğiniz husus zaten yasaya aykırıdır, işvereniniz bu şekilde ödeme yapamaz, siz şu an sosyal güvenlik kurumundan geçici iş göremezlik ödeneği ücreti talep edebilirsiniz, bu ücret de maaşınızın bir kısmını elden aldığınız için brüt asgari ücret üzerinden yatar, diğer taraftan da iş kazasında işvereninizin kusuru olduğunu düşünüyorsanız tazminat davası açabilirsiniz.

 • Serif

  Merhaba ben serif
  2015 haziran ayında iş kazası geçirdim sol ayının diz üstünden kaybettim iş yerim bu zaman kadar bana maaşımı ödedi(2.400) sgk da iş göremezlik maaşı aldım (1.700) bu aldığın maaşları iş yerimi yoksa devlet mi bana ödedi benim bu ay maaşında kesildi raporum %56 çıktı tazminat bana ne kadar ödenir sizce bilgi verirmisiniz ..

  • admin

   Merhaba Şerif bey öncelikle geçmiş olsun aldığınız maaşı işvereniniz bir iş karşılığı olmadan kanuni yükümlülüğü gereği ödemiş, geçici iş göremezlik ödeneğini ise sosyal güvenlik kurumu size ödemiştir, iş kanuna göre aldığınız geçici iş göremezlik ödeneği ile maaşınız arasında mahsuplaşma yapılmalıdır, fakat işvereniniz bu parayı istemezse size yaptığı yardım gibi değerlendirilebilir. Meslekte kazanma gücü kaybı oranınız %56 ise sürekli iş göremezlik ödeneğine hak kazanırsınız, ayrıca tüm hayatınız boyunca çalışamayacağınız için, sağlıklı bir şekilde çalıştığınız takdirde hayatınız boyunca kazanacağınız para hesaplanır ve bu miktar kusuru oranı, engellilik oranı vb. oranlar dikkate alınarak size ödenir.

 • umut

  merhaba is yerinde kaza gecirdim dizimdeki butun bağlar koptu. Ameliyat oldum 8aydir calisamiyorum raporluyum maaşim yatıyor.is yerine defalarca cagri yaptim pansumanim vardi hastaneye taksiyle gidip geliyordum her gun ignem vardi ama isyeri bu masraflarimi karsilamadı beni magdur ettliler bir ziyarete bile gelmediler. ssk dan aldigim parayi is yerine vermelimiyim vermezsem bi sıkıntı cıkarmi çunku yeni evliyim ve kazadan iki hafta sonra bebegimiz oldu..

  • admin

   Merhaba Umut Bey öncelikle geçmiş olsun, 4857 sayılı iş kanunu geçici iş göremezlik ödeneği konusunda maaş ile mahsup edilir demektedir, söz konusu sgk’dan aldığınız parayı işvereninize maaşınızdan mahsup edilecek şekilde ödemelisiniz fakat işveren bu parayı istemezse veya size parayı istediğine dair bir bildirimde bulunmamışsa bu parayı size iş kazasına karşılık vermiş olabilir. iş kazasından dolayı taksi parası gibi maddi zararlarınız varsa maddi ve manevi tazminat isteyebilirsiniz.

 • mesut

  Merhaba
  23 haziran 2018 de is kazasi sonucu sol el serçe ve yüzük parmagim elimle birlikte koptu. Orta parmagim ise kopma derecesinde ağır yaralandı. 12 saatlik ameliyat sonucu hepsini diktiler.kayıtlarda olay is kazasi olarak geçiyor.doktorlar sol elimin hiçbir zaman eskisi gibi olmaz diyorlar.
  Soracaklarim şunlar
  Işe ilk girdiğim gün kaza geçirdim.sgk ya maasimi 2500 tl olarak göstermişler .sgk rapor paramı odermi. Çünkü ise girdiğim ilk gün kaza geçirdim.doktora her gidişimde 20 şer gün olarak raporumu uzatıyor .sgk dan ne kadar rapor ücreti alabilirim .
  Ikinci sorum ise isveren biraz ikili oynuyor.açıkçası işverene güvenmiyorum .dava acarsam davayı kaybetme olasiligim varmi .elimde kalıcı bir hasar olduğu kesin .bu elle eskisi gibi calisamam .bilgilendirirseniz sevinirim.

  • admin

   Öncelikle geçmiş olsun Mesut bey, Sosyal güvenlik kurumu raporlu olduğunuz süre boyunca geçici iş göremezlik ödeneğinden ücretinizi yazıda belirtilen şekilde başvurmanız halinde öder.Dava konusunda öncelikle sosyal güvenlik kurumundan meslekte kazanma gücü kaybı oranı tespit ettirmenizi öneririm, aynı zamanda maddi ve manevi tazminat davası açabilirsiniz, söz konusu davada kazanın oluşuna göre tarafların kusur oranı belirlenecektir, sizin kusur durumunuzun ağırlığına göre tazminat alırsınız.

 • kader demir

  merhaba benim oglum iş kazası geçirdi ve ayagının sadece topuk kısmı kaldı.gerisi ezildi maalesef ve kesilmek zorunda kalındı..haklarımız nedir ne yapmamız lazım hiç bilmiyorum.lütfen bilgi verin

  • admin

   Merhaba Kader hanım öncelikle geçmiş olsun, iş kazası sonrası kazaya uğrayan taraf uğradığı maddi manevi zarar için maddi ve manevi tazminat talebinde bulunabilir, bununu dışında çalışamadığı süre için sosyal güvenlik kurumundan geçici iş göremezlik ödeneği talep edebilir.

 • Ali

  Merhaba ben iş kazası geçirdim. Sağ işaret parmağım kesildi. 10 gün rapor aldım. Çalıştığım şirket maaşımdan kesinti yapar mı? Teşekkürler

  • admin

   Merhaba ali bey öncelikle geçmiş olsun aylık maktu ücretle çalışıyorsanız şirketinizin kesinti yapmaması gerekir. Aylık ücretli değilseniz sadece sosyal güvenlik kurumundan geçici iş göremezlik ödeneği alabilirisiniz.

 • Ferdi

  Merhaba bı işyerinde asgari ücretle çalışan bir işçiyim görevim dışında sefim tarafindan bı iş verildi ve o işi yaparken ayağım kırıldı ameliyat oldum 3kirik olduğu tespit edildi buradaki haklarımı öğrenmek istiyorum teşekkür ederim

  • admin

   Merhaba Ferdi bey yaşadığınız olay iş kazasıdır ve iş kazası sonrası çalışamazsanız sosyal güvenlik kurumundan geçici iş göremezlik ödeneği talep edebilirsiniz, ayrıca sorumlu olduğunu düşündüğünüz kişilerden maddi ve manevi tazminat talep edebilirsiniz.

 • İsa

  Merhaba.06.07.2018 iş kazası geçirdim bir aylık rapor verdiler sağ elimin üç parmağım kırıldı 07.08.2018 kontrolüm v ar kazada üçüncü şahıs sorumlu yani arkadaş elimin üstüne mazeyi düşürdü ne olacak bu durum

  • admin

   Merhaba İsa bey öncelikle geçmiş olsun yaşadığınız olay bir iş kazası ise kimin sorumlu olduğuna bakılmadan çalışamadığınız süre için size geçici iş göremezlik ödeneği verilir, bunun dışında kazada sorumluluğu olduğunu düşündüğünüz kişi ve kurumlardan dava yolu ile maddi ve manevi tazminat da isteyebilirsiniz.

 • Tolga

  Merhaba 24.08.2017 tarihinde vardiyada iken vardiya amiri ögle saatinde yemege götürmek için vardiya aracı ile geldi arac doblo idi.Ben araca binmek için arka kapıyı acip sol ayagimi iceri atar atmaz bu gaza basti ve sonra aractakilerin sesi üzerine frene basıncada sürgülü kapı hızla örtülüp sag ayagıma carparak sıkıstirdi ve topuk kemiklerim iki taraflı olarak kırıldı.Sonrasında çalısmakta oldugum kurum beni kendi özel hastanesine götürdü tutanaklar tutuldu evraklar hazirlandi sgk ya falanda olay oldugu gibi bildirilmis ve şoförün hatasi olarak belirtilmis.Yani ayagın kırılmasi toplamda 5 saniye ama bu tutanaklarin falan bir kopyasi bende yok sadece hastanenin tuttugu adli vaka raporu var onada sonra baktigimda ayagini burkma olarak yazmislar ama isgörmezlik raporlarim falan hepsi is kazasi olarak yazildı.Doktorlar yasımın genc olmasindan dolayi ameliyat etmediler alcıya aldılar ayagimi yaklasik iki ay alcida kaldi sonrasinda sonrasinda fizik tedavi süreci basladi ama faydasi olmadi,hep yesil recete ve sürekli agır dozlu ilaclar yazildi yaklasik 50 ye yakin ilaclar kullandim ve kullanmayada devam etyihim ilaclar var.Bunun yanisira ilaclarin yan etkisi olarak böbreklerde sıvı toplanmasi beyinde sıvı toplanmasi ve asırı yükten dolayi sol dizimde sıvı kaybi ve menüsküs zedelenmesi vede baker kist cıktı ayrica kuyruk sokumu iltihap topladi ve oradanda ameliyat oldum.Suan ise ayagimda hala ödem sinir ve dokularda hassasiyet ve baglarda yine ayni sekilde ciddi derecede zayiflik oldugu icin ayagima tam basamiyorum sislikler ve morarmalar devam ediyor sol dizimde ise yine ayni sekilde sıkıntilar devam etmekte oldugundan dogru düzgün yürüyemiyorum.Böbreklerdeki sıkıntıyı atlattim sayilir ama beyindeki sıvıfan dolayi doktorlar ilac dahi yazamadiklari icin ve ameliyat etmek istemiyorlar sıvılar kücük oldugu icin ve bundan dolayida vucutta zaman zaman kaailmalar ve uyusmalar söz konusu.
  Bu sürecte evim hastaneye uzak oldugu icin hep taksiyle gidip gelmek zorunda kaldim cunki hala degnek kullaniyorum onun yanisira taksilerin bazilari makbuz yazdi bazilari yazmadi,bazi ilaclari ssk karsilamadigi icin mecbur ücretle aldim ve bugune kadar taksi ilaclar ve diger masraflar falan derken hic yoksa 35 bine yakın masrafim oldu ama bu sürecte isyeri maasimi yatirdi ve sgk dan isgörmezlik parasida aldim hastanede onlarin oldugu icin fazla bir tedavi parasi ödemedim.Sonuc olarakta sorunlarim hala devam ettigi icin fizik yedavi görmekteyim ve raporlarimda maluliyet sevk kontrol seklinde yazilmakta ve dahada bundan sonra ne olacagim ve nasil olacagim belirsiz.Bu esnada olay oldugu andan itibaren ben hicbir polis görmedim ve sikayetci olup olmadigim dahi tarafima sorulmadi ve hicbirsekilde birsey kabul etmedim ve imzalamadim.Bu konu ile ilgili ben ne yapabilirim nasil bir yol izleyebilirim ve isyerine veya ayagimi kiran vatandasa dava acma hakkim varmidir.

  • admin

   Merhaba Tolga bey öncelikle geçmiş olsun borçlar kanununa göre sizin vücut bütünlüğünüze zarar veren herkese dava açabilirsiniz, yaptığınız masrafları ve çektiğiniz elemi de maddi ve manevi tazminat davası açarak ilgililerden isteyebilirsiniz.

    • admin

     Hukukumuzda belirli konularda zamanaşımı süreleri mevcut olup iş kazası konusunda süreler borçlar kanununda belirtilmiştir, bu süreler de günle değil yıl ile belirtilen sürelerdir, iş kazaları için ise genelde 10 yıllık zamanaşımı uygulanmaktadır. Bu açıdan şikayet için bir zamanaşımı öngörülmemiştir.

 • recep

  merhaba ben 2013 yılında iş kazası gecirdim saun hala mahkemedeyim %90 işyerim suçlu çıktı, %6 benim iş görmezligim çıktı şimdi dosyam bilir kişiye gitti ne kadar ücret alabilirim bilgi verirmisiniz

  • admin

   Merhaba Recep bey dosyanız şu an hesap bilirkişisinde hesap bilirkişisi alacağınız tazminatı hesaplarken tahmini ömrünüz, aldığınız ücret, kusur oranı, iş göremezlik oranı, daha önceden yapılan ödemeler, iş kazasının meydana geldiği tarih gibi verileri kullanarak hesaplama yapmaktadır bu hesaplama sonucunda tazminat miktarınız ortaya çıkmaktadır, bu veriler olmadan size miktar söylemem yanıltıcı olur. iyi günler.

 • Gökçe

  Merhaba 28.05.18 de iş kazası geçirerek ayagımı kırdım 08.06.2018 tarihinde belirli süreli sözleşmeli personel olarak çalıştığım işyerim ile sözleşmem doldu ve yenilenmedi çıkışım yapıldı 30 günlük i raporumu işyerine 29.05.2018 de teslim ettim maaşım tam yattı rapor parası 30 günlük olarak alabilirmiyim ne zaman alabilirim

 • BEKİR

  Merhaba 12.06.2018 tarihinde iş kazası gecirdim engelli personel olarak çalışıyorum 10 gun ve 15 gün iş kazası raporu aldim ve 06.07.2018 de kontrolum var yeniden maasim yatar mı

  • admin

   Öncelikle geçmiş olsun Bekir bey, eğer ücretiniz aylık maktu ücretse işveren iş kazasından dolayı çalışamadığınız günlerde ücretinizi kesemez, günlük ücretle çalışıyorsanız kesebilir, ayrıca sosyal güvenlik kurumundan geçici iş göremezlik ödeneği alabilirsiniz.

 • Mustafa

  Merhaba arkadaşlar yaklaşık 10 aydır iş kazası sebebiyle raporluydum hafta başı iş başı yaptım raporlu olduğum sürede SGK dan aylık aldım bunun yanı sıra iş yerimden her ay sosyal hakların olarak belli bir ücret yatırıldı iş başı yaptığımda bu yatırılan ucretin bir kısmı kesileceği söylendi böyle bişey olabilir mi

  • admin

   Öncelikle geçmiş olsun Mustafa bey, işvereniniz bu ödemeyi aylık ücret ödemesi şeklinde yapmışsa ve sosyal güvenlik kurumu da ödeme yapmışsa sizin normal maaşınızdan fazla olan kısmı işvereniniz mahsuplaşma yaparak kesebilir, bu ödemeleri aylık ücret ödemesi şeklinde değilde kazadan dolayı sosyal yardım tazminat vs. şeklinde yapmışsa bu ödemeler ücret ödemesi sayılamayacağından söz konusu ödemeleri geri isteyemez.

 • selam aleyküm arkadaşlar ben 2 hafta önce işyerinde 3metre yükseklikten düştüm del kemiği yani omurilik kemiği kırıldı amaliyat oldum 1ay konturollu rapor aldim raporlu oldugum icin aylik verilmez dedi mudur sordum ama sonucta is kazasi verilmesi mevbur deyilmi acaba biray rapor aldim belki dahada yaticam bilgi ala bilirmiyim acaba aylik verilirmi verilmezmi is kazasi oldugu icin hatta gecirdiyim is kazasi benim gorev yerim bile deyildi

  • admin

   Merhabalar Seyit Ahmet bey yazımızda da açıkladığımız üzere iş kazası geçiren işçi rapor aldığında aylıklı maktu ücret alan işçi ise ücretinde kesinti yapılamaz yani aylıklı ücret sisteminde çalışıyorsanız işvereninizin size çalışmadığınız dönemde ücretinizi tam olarak ödemesi sizin de geçici iş göremezlik ödeneği aldığınızda bu parayı işvereninize ödemeniz gerekmektedir. Ayrıca yaşadığınız kazada işvereninizin veya 3. kişilerin sorumlu oldyuğunu düşünüyorsanız bunlara tazminat davası açıp tazminat talep edebilirsiniz.

 • 05327026965

  İyigunler ben emekliyim fakat sigortalı olarak bi isyerinden calismaya başladım is kazası gecirdim dizimde lif yırtılması oldu devlet hastanesi 1 gun rapor verdi ayamı basamıyorum ozel hastaneye gittim emar cektirdim amaliyat bunun caresi dedi raporda yazmadı kendi memleketime gittiğimde amaliyat olcam simdi ben ne yapmam gerekiyor

  • admin

   Merhabalar öncelikle geçmiş olsun, geçici iş göremezlik ödeneğini sadece iş kazası yaşadıktan sonra değil hastalık halinde de alabilirsiniz, ayrıca ameliyatınızın yaşamış olduğunuz iş kazası ile illiyet bağı bulunmaktadır, söz konusu hususu belirterek rapor alırsanız yine geçici iş göremezlik ödeneği alırsınız, yaşadığınız kazada işvereninizin veya 3. kişilerin sorumlu oldyuğunu düşünüyorsanız bunlara tazminat davası açıp tazminat talep edebilirsiniz.

 • Nabi

  Merhabalar. Ben belediyede sözleşmeli memurum. İş kazası geçirdim ve 40 gün raporluyum. Belediye maaşı tam ödüyor. Ayrıca sgk parasını da bankaya yatırıyor ve bende sgkya kendim yatıracağım. Yani benim bir kaybım olmuyor. Sorum şu: iş kazası geçirdiğim için ek bir ödenek alacakmıyım acaba? Şimdiden teşekkürler

  • admin

   Merhabalar öncelikle geçmiş olsun iş kazası geçirdiğinizden dolayı raporlu olduğunuz günlerde sosyal güvenlik kurumu geçici iş göremezlik ödeneği vermektedir, fakat sizin durumunuzda işvereniniz size raporlu olduğunuz günlerde ücretinizi tam olarak ödediği için alacağınız geçici iş göremezlik ödeneğini talep edebilecektir. Bunun dışında kanundan kaynaklanan ek bir ödeme bulunmamaktadır, yaşadığınız kazada işvereninizin veya 3. kişilerin sorumlu oldyuğunu düşünüyorsanız bunlara tazminat davası açıp tazminat talep edebilirsiniz.

 • Ahmet

  Oyu günler ben 45 günlük raporluyum iş kazası geçirdim bugün muhasebe bana iş gorememezlik parasını istedi devlet bana bürüt verirken ben fabrikadan net aliyom ararda uçurum kadar fark var 10 güne 900 tl aldim artı bide 3 güne 1 gün kesiliyor rapor aldığınızda hastalıkda ben bu rapor parasını da almamış oluyorm fabrika bana aylık 45 güne toplam en fazla 2.500 tl yatırmıştır benim bu bilgiden haberim olmadığı için ben bu parayı borçlarıma yatırdım ne yapmam gerekiyor ben bu parayı da zor öderim

  • admin

   Merhaba Ahmet bey öncelikle geçmiş olsun iş kazası geçirdiğinizde ayaktan tedavi görüyorsanız günlük brüt kazancınızın üçte ikisi kadar devlet size rapor parası verir, bu verilen rapor parası sizin günlük net maaşınızdan düşükse aylık ücretli çalışanlarda üzerini işverenin tamamlaması gerekir buna göre daha az aldığınızı düşünüyorsanız aradaki farkı işverenden talep edebilirsiniz.

 • Alper

  Merhaba
  İş kazası geçirdim omuzumda tendon yırtık 7 aydır raporluyum iş göremezlik parası alıyorum ama düşük askerî ücretle calisiyorum aldığım para askeri ücreti bulmuyor. Bunun yanında 2 kere ameliyat oldum ama yirtikla ilgili hiç bir işlem yapılmamış.3. bir ameliyat daha olma ihtimali yüksek raporlu olduğum için iş yeri sıkıntı çıkarır mı? Özelde ameliyat çok pahalı ssk da ameliyati tam yapmadı. Şu anda sağ kolumu tam kaldıramıyorum. Zaten surekli agrı var.Omuzuma çivi takılıp tendonlar civilere baglanacak.

  • admin

   Merhaba Alper bey anladığım kadarıyla asgari ücretlisiniz ve aldığınız rapor parası asgari ücreti bulmuyor eğer aylık maktu ücretle çalışıyorsanız aldığınız para ile asgari ücret arasındaki farkı işvereninizden isteyebilirsiniz. Raporlu olduğunuz dönem ile ilgili mevzuatta sizi işverene karşı koruyan hükümler maalesef bulunmamaktadır, isterse sizi kıdem tazminatı, ihbar tazminatı vs. alacaklarınızı verip işten çıkarabilir. Hastalığınız için üzüldüm geçmiş olsun…

 • Kerim

  Bir pizza firmasında moto kurye olarak çalışmaktayım işe başlayalı yaklaşık 1 ay olmuşken sipariş dönüşü trafik kazası geçirdim duran bir araç kontrolsüz bir biçimde kapısını açtı ve ben çarpıp uçtum sol ayak kırık polis ve ambulans geldi beni hastaneye getirdiler iş yerine iş kazası olduğunu beyan ettim be düzenlenen raporda iş kazası olarak iş yerine bildirdim kazaya sebebiyet veren kişiden şikayetçi olup dava ettim şu durumda bu ay maaşım eksik yatarmı ayrıca doktor kontrollerinde ayak üzerine yaklaşık 5/6 ay basamayacağımı bu durumda ben bu iş yerinde çalışamayacağım benim durumum en olur

  • admin

   Öncelikle geçmiş olsun Kerim bey iş kazası geçirdiğiniz için raporlusunuz ve raporlu olduğunuz dönemde sosyal güvenlik kurumu geçici iş göremezlik ödeneğinden size bir miktar ödeme yapması gerekmektedir. Yazıda da bahsettiğim gibi eğer aylık maktu ücret alıyorsanız sosyal güvenlik kurumunun size ödediği paradan ücretiniz daha fazla ise aradaki farkı işvereniniz karşılamalıdır. 5-6 ay çalışamayacaksınız ve muhtemelen raporlu olacaksınız işvereniniz iş akdinizi sonlandırmazsa ve maktu ücretle çalışıyorsanız raporlu olduğunuz sürece size geçici iş göremezlik ödeneğinden aldığınız paranın maaşınızdan eksik kısmını tamamlamalıdır. Fakat günlük ücret veya parça başına ücret alıyorsanız sadece geçici iş göremezlik ödeneği alırsınız işverenden mahkeme yoluyla alabileceğiniz tazminatlar dışında ücret alamazsınız.

 • Sonay

  Merhabalar 7 ay önce ip kopma sebebiyle kamyonetten düşerek sol dirsegim parçalandı 7 aydır raporluyum doktorlar acilen fizik tedavi görmem gerektiğini aksi durumda sakat kalacağımı söylüyor devlet hastanesi 8 ay sonrasına gün veriyor özel fizik tedavi merkezlerine gitmem söylendi masrafları karşılayacak gücüm yok is yerine bildirdim 1aydir oyaliyolar nasıl bir yol izlemem gerekir lütfen beni aydınlatın teşekkürler.

  • admin

   Sonay bey geçmiş olsun geçirdiğiniz iş kazası sonucunda acil olarak fizik tedavi görmem gerektiğinden ve devlet hastanesinin çok uzun süre sonrasına gün verdiğinden bahsetmişsiniz öncelikle işverenin işini yaparken kaza geçirmişsiniz ve borçlar kanununa göre işverenin söz konusu kazada kusuru varsa sizin yaşadığınız mağduriyeti maddi ve manevi olarak tazmin etmek zorundadır. Fakat mahkeme süreçleri çok uzun sürebilmektedir. Bu açıdan mevzuatımızda maalesef daha hızlı bir yol öngörülmemiştir. Bu durumda yapılacak şey işvereni masrafları üstlenmesi konusunda ikna etmek ikna edilemediği durumlarda ise yapacağınız masrafların zorunlu masraflar olduğu (doktor raporu vs. ile) ile ilgili delilleri muhafaza etmek ve vakit geçirmeden maddi ve manevi tazminat davası açmaktır.

 • Nafi tunç

  Slm 08.03.2018 tarihinde is kazası geçirdim ve sağ kol dirsekte doku zedelenmesi tespit edilip 10 gün raporlu kaldım ve 17.04.2018 tarihinde sakatligim tekrarlanması üzerine performans düşüklügü ve huzur bozucu diye tutanaklar tutulup isten çikarildim sakat kol ile başka bir is bulmam mümkün değil ne yapmaliyim

  • admin

   Geçmiş olsun Nafi Bey, öncelikle geçirdiğiniz iş kazası özelinden bakacak olursak yaşadığınız iş kazasından dolayı işverenden maddi ve manevi tazminat isteyebilirsiniz, çalışmakta sıkıntı çekiyorsanız Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurup meslekte kazanma gücü kaybı oranı tespiti yaptırabilirsiniz çıkacak orana göre malulen emeklilik işlemlerini başlatabilirsiniz. İşverenin sizi performans düşüklüğünden ve huzur bozmasından kaynaklı işten çıkarması açısından ise işe önce arabulucuya başvurarak işe iade edilmenizi talep edebilirsiniz arabulucuda anlaşma sağlanamazsa 15 gün içerisinde işe iade davası açabilirsiniz, bunlar dışında aynı yol ile kıdem tazminatı, ihbar tazminat, varsa fazla mesai ücreti, varsa yıllık izin ücreti vs. işverenden talep edebilirsiniz.

 • Merhaba
  Şirketin tahsis etmiş olduğu servisle giderken servis kaza yaptı doktor 3 günlük rapor verdi daha sonra agrilarim cok oldugu icin 3 gun daha aldim bu is kazasi olarakmi gecer.bunu sirketmi bana oder sgk mi s.. Bir de biz sgk da aylık ci olar gorunuyoruz sigorta 30 gun uzerinden yatiyor (28subatta bile) fakat sirket içinde ise günlükcasitigimiz gün başına para alıyoruz gitmedigimiz günler ücretsiz izin olarak sgk görünüyor bunun için ne yapabilirim

  • admin

   serviste yaşanan kazanın iş kazası olup olmadığı ile ilgili Serviste Yaşanan Kazalar İş Kazası Sayılır mı? isimli yazımızda ayrıntılı olarak açıkladık. Söz konusu ücreti aylık ücret alıyorsanız sgk bir kısmını işveren ise kalan kısmını ödemesi gerekir. Sgk’da maktu ücret aldığınız gözüküyor ve uygulamada günlük ücret veriliyorsa ikisi arasında uyumsuzluk var demektir bu durumda işvereninize başvurup uyumsuzluğun giderilmesini isteyebilirsiniz giderilmediği durumda çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığına başvurabilirsiniz.

 • Hatice

  merhaba benim babam trafik kazası gecirdi ayağı kırıldı ameliyat oldu syni zamanda bu kaza is saatlerinde ve iş yerinin gönderdiği bi yerde gerçekleşti fakat is yeri is kazası tutanağı tutmadigi için verilen rapor trafik kazası olarak görünüyor ustunden de 1 ay gecti is yeri suan babama iş görmez raporu aldirmak istiyor bu raporu almamız bizim açımızdan kötü bi duruma yol açar mı is yeri is kazası tutanağı tutmadigi icin sigartadan para alamicagimiz söylendi neler yapmam gerekir

  • admin

   Merhaba Hatice hanım geçmiş olsun anlattığınız kaza iş sağlığı ve güvenliği kanununa göre iş kazasıdır, eğer işveren olayı iş kazası saymayıp bildirmemişse durumu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bildirebilirsiniz, size önerim olayın iş kazası olduğunu tespit ettirin ve buna göre sosyal güvenlik kurumunun size ödemediği ücreti talep edebilirsiniz.

 • Onur

  Merhaba
  Ocak ayında iş kazası geçirdim,üç ay raporluydum. İşyerim üç ayda bir ikramiye veriyor.,fakat ikramiyemi kestiler. Yatırmak için benden kesilmeyeceğine dair kanun maddesi istiyorlar. Kesmeye hakları var mı?
  Cevap yazarsanız çok sevinirim. Çok teşekkür ediyorum.

  • admin

   Merhaba Onur bey yazımızda da belirttiğimiz gibi aylık ücretle çalışanların ücretleri hastalık halinde sosyal güvenlik kurumunun verdiği geçici iş göremezlik ödeneğinden mahsup edilir burada belirtilen ücret türü çıplak ücrettir ikramiye ise çıplak ücrete dahil değildir ücret eki niteliğindedir bu anlamda raporlu olduğunuz dönemde ikramiye talep edemezsiniz.

 • Gül

  Merhaba eşim çatıdan düştü beli kırıldı omurilik zarar gördü platin var iki tane kaza 10 ay önce oldu şu an tuvalet ihtiyaclarını bilmiyor ve ayaklarıni hissetmiyor tam olarak,iki tane bastonla yürümeye çalışıyor.Kaza iş güvenliği ve sigorta olmadan gerçekleşti ama iş yerinde değil iş yapılan yerin çatısından düştü.Bu durumda fabrika sorumluluğu almamak için işyerine kağıt imzalatmış.Tazminat davası açılırsa bu kağıt geçerli olur mu? Ayrıca şikâyetci olunursa veya olunmadan işveren malları başkasına devrederse ne olur? Kaza tarihinden sonra bunu yapabilir mi? Ne yapmalıyiz?

  • admin

   Merhaba Gül hanım öncelikle geçmiş olsun öncelikle sorumluluğun kimin üzerinde olduğunu belirlemek için eşinizin çalıştığı işyeri ile iş aldığı işyeri arasındaki sözleşmenin niteliğine bakmak gerekir sözleşmenin niteliğine göre iş aldığı işyerinin sorumluluğu olabilir veya olmayabilir fakat arada imzalanan kağıtların bağımsız olarak bir geçerliği bulunmamaktadır. İşverenin malları başkasına devretmesinden korkuyorsanız tazminat davasını tedbir talepli açarsınız. İşveren şirketi devretse bile yeni işverenin belirli süre borçlardan sorumluluğu devam etmektedir.

 • Tayfun

  Merhaba Benim babam iş kazası sebebiyle parmağı kırıldı. Doktor tarafından 20 gün rapor verildi. Ne gibi haklarımız mevcut ve maaş durumu nasıl olacak. Bilgi verirseniz…

  • admin

   Tayfun Bey öncelikle geçmiş olsun babanız raporlu olduğu sürece Sosyal Güvenlik Kurumundan geçici iş göremezlik ödeneği alabilecektir bunun yanında maktu ücretle çalışıyorsa işvereninden de ücretinin eksik kalan kısmını isteyebilecektir, ayrıca dava açmak isterse maddi ve manevi tazminat davası da açabilir.

 • Ertuğrul

  Merhabalar ben 21.03.2018 inde iş kazası geçirdim sol orta parmak uç kısmı etini kopardı doktorbunun iyileşme sürecinin uzun olacağından basetti bu duumda maddi bir sıkıntı içine gireceğim iş veren bana bu konuda yardım etmek zorundamı?

  • admin

   Öncelikle geçmiş olsun Ertuğrul Bey sizin çalışamayacağınız raporlu olduğunuz dönemde işten çıkarılmadığınız sürece Sosyal Güvenlik Kurumu size geçici iş göremezlik ödeneği ödeyecektir. Ayrıca maktu ücretle çalışıyorsanız 4857 sayılı iş kanunun 48. maddesine dayanarak sgk’nın size ödediği para ile normal ücretiniz arasında fark varsa o farkı da isteyebilirsiniz. Ayrıca kaza nedeniyle maddi manevi zorluk çektiyseniz bu zorluğun karşılığını da işverenden maddi manevi tazminat davası açarak isteyebilirsiniz.

 • Özlem

  İs kazasi geçirdim önce 3 gun rapor verdiler hemen bitiminde 5 gün daha uzatildo raporum, şu an baktığım zaman ilk üç günlük rapora 176 tl para yatmis hesabıma. Is kazalarinda ödemeler brutten yatıyor diye biliyorum 3 gün için çok az bir ödeme. Bir yanlışlık yok mu?

  • admin

   Öncelikle geçmiş olsun özlem hanım iş kazalarında ücret son üç ay içerinde toplam prime esas kazancınızın prim gününe bölünerek bulunan 1 günlük ücretinizin aykta tedavilerde 2/3’ü yatarak tedavilerde ise 1/2’si hesaplanacak şekilde ödenir. Prime esas kazanca şunlar dahildir; ücret, Prim, ikramiye ve bu nitelikteki her çeşit istihkaktan o ay içinde yapılan ödemelerin ve işverenler tarafından sigortalılar için özel sağlık sigortalarına ve bireysel emeklilik sistemine ödenen tutarların tamamı dahildir. Buna göre hesap yapabilirsiniz.

 • İş

  Beni hatırlarsınız kamyondan düştüm sol kol kırık Umur ilik kırık ve belimde 6 Vidalı Lomber amaliyati oldum ama sancilarim devam ediyor ve ben bazen dayanamıyorum ben bu durumda ne yapmalıyım omur ilik kırık olduğu için sancilarim gitmiyor emekli olmam için ne yapmalıyım doktorum 6 ay sonra tekrar kontrolün var dedi ama rapor veremem dedi bu durumda ne yapmalıyım sizlere arz ederim

  • admin

   Ergin bey geçmiş olsun iş kazasından dolayı emekli olmak istiyorsunuz sanırım bunun için öncelikle elinizde meslekte kazanma gücü kaybı oranı olmalıdır bu belgeyi il sağlık müdürlüklerinin sizi yönlendireceği sağlık merkezlerinden alabilirsiniz söz konusu belgeyi aldıktan sonra iş kazası sonucu emekli olmak için bu belgeyle beraber sosyal güvenlik kurumuna başvurmanız gerekecek.

 • bekir

  merhabalar

  benim kardeşim cezayirde bir türk firmasında çaılışken iş kazacı geçirdi. 4 aylık rapor aldı ancak sgk dan herhangi bir ücret alamadık. bu durumda nasıl bir yol izleriz bize yardımcı olablir misiniz?

  • admin

   Öncelikle geçmiş olsun Ülkemiz ile Cezayir arasında sosyal güvenlik anlaşması bulunmamaktadır bu durumda sosyal sigorta işlemleri yönetmeliğinin 87 ve 88. maddelerinde Türk kanunlarına göre kurulmuş işyerlerinde çalışan Türk işçilerin kısa vadeli sigorta primleri Türkiye’ye yatmalıdır ve bu işçiler iş kazası geçirdiğinde rapor ücretini sosyal güvenlik kurumu karşılamalıdır. Sizin durumunuz da bunu ihtiva ediyorsa ilgili maddeyi de ekleyerek yazılı başvuru yapıp gelecek yazılı cevaba göre işlem yapabilirsiniz.

 • Ben çalıştığım kamyonun üstünden 3 mt re aşağıya düştüm bu düşme sonucunda sol bilegim kırıldı ve omur ilik kırık ve 6 adet vida takıldı 3 ay rapor aldım işveren bana ayligimi verdi ama işe başladık tan sonra verdiği parayi da kesti ben yaptığım masraflar ne olacak ben bu duruma göre ne yapmalıyım sizlere arz ederim

  • admin

   Engin bey öncelikle geçmiş olsun iş kazası sonucu yapılan masraflar sgk’nın ilgili kolları tarafından karşılanmakta raporlu olduğunuz süre içerisinde ise sgk size geçici iş göremezlik ödeneği vermektedir eğer aylık maktu ücretle çalışıyorsanız ve sgk’nın size ödediği ücret aylık ücretinizden düşükse işvereniniz aylık ücretiniz ile sgk’dan aldığınzı para arasındaki farkı karşılamak zorundadır. Bunlar dışında maddi manevi zararınız olduğunu düşünüyorsanız işvereninizden söz konusu maddi ve manevi zararınızı isteyebilirsiniz.

 • Karayiğit

  Benim babam insaat şirketinde kaza geçirdi tek gözünü kaybetti bu kazadan dolayı psikolojik olarakta bozuldu 2011 berii mahkeme devam ediyor hep gözden hem psikolojik bozuk raporu var

 • Esra

  Benim babam inşaat işçisiydi ve asansör boşluğuna düştü ve öldü işveren amcam olduğu için şikayetçi olmadık sgk işverene (amcaa) ceza yaptırımı ne kadar

  • admin

   Esra hanım başınız sağolsun maalesef ülkemizde bu tip kazalar işçilerin başına gelmekte ve çalışanlarımızın vefatı ile sonuçlanabilmektedir. Bu tip kazalarda sonra genellikle 3 çeşit dava açılmaktadır. Bunlar ceza davası, tazminat davası ve rücu davasıdır. Ceza davasını sonucu ölüm veya organ kopması vs. olan davalarda Cumhuriyet Savcısı resen yani şikayet aramaksızın açmakta ve dava görülmektedir. Tazminat davasını kazalı veya yakınları uğradıkları maddi veya manevi zararlardan dolayı açmaktadırlar. Rücu davasını ise sosyal güvenlik kurumu kazalı veya müteveffa işçiye veya yakınlarına yaptığı veya yapacağı harcamaları kazada kusuru bulunan işveren veya 3. kişilerden istemek amacıyla açmaktadırlar.

 • Cemal ALIM

  Merhaba ben 16.12.2017 tarihinde is kazasi gecirdim ve bu kazadan dolayi sag el bilegim de kalici hasar olustu ameliyat oldum fakat is yerim 26.02.2018 de is kazasi bildirimi yapti tabi benim sikayrtci oldugum gündü. Normalde sag elimi kullandigim icin aktif meslegimi yapamicam sgk dan toplam70 gün rapor aldim ve tedavim daha devam edecek . benim suan sgk ve is yerime karşı ne gibi haklarim var. Teşekkür ederim

  • admin

   Cemal bey öncelikle geçmiş olsun Raporlu olduğunuzu süre konusunda sosyal güvenlik kurumuna başvurursanız geçici iş göremezlik ödeneğinden brüt maaşın 2/3 oranında aylık alabilirsiniz(rapor parası), işvereniniz sizi işten çıkarmadıysa ve ücretiniz de aylık ücretse ücretinizin eksik kalan kısmını işvereninizden talep edebilirsiniz. Yaşadığınız kazadan dolayı ise sosyal güvenlik kurumuna başvurup meslekte kazanma gücü kayıp oranınızı hesaplatabilirsiniz bu orana göre sgk’dan malulen emeklilik işlemi isteyebilirsiniz, ayrıca iş kazasından dolayı maddi ve/veya manevi kaybınızın olduğunu düşünüyorsanız maddi manevi tazminat davası açabilirsiniz.

 • TURGAY

  MRB. BENİM ÇALISTIGIM FİRAMADA İŞ KAZASI GECİREN BİR ELEMANIMIZ VAR. BUGUN İRİBARIYLE 7 GÜN OLDU. AMA HALA HASTANEDE TEDAVİSİ SÜRMEKTE OLDUGU İÇİN ELİMİZDE BİR RAPOR YOK. NASIL BİR SÜREÇ TAKIP EDEBİLİRİZ. SİGROTAYA BUGUN BİLDİRDİK HASTA DAHA 7 AY İŞ GÖREMEZ BENCE MAAŞI NASIL BAGLATIRIZ RAPORU NASIL ALIRIZ. İŞÇİYİ NASIL AYLIK SİGORTA TARAFINDA MAAŞA BAGLATIRIZ.
  VE İŞVEREN NE YAPMALI.

  • admin

   Merhaba öncelikle geçmiş olsun iş kazası geçirdikten sonra işveren olarak ilk önce kazayı kazadan sonra 3 gün içerisinde sosyal güvenlik kurumuna göndermeniz gerekmektedir. Kazalının tedavisi sürüyorsa yapabileceğiniz birşey yok şuan için. İşçinin ücretleri konusunda işçi aylık ücretle çalışıyorsa kanuna göre ücretini ödemeye devam etmeniz gerekiyor işçi rapor parasını alınca size getirmesi gerekiyor fakat uygulamada işveren rapor parası ile işçiye vereceği ücretin arasındaki farkı vermektedir siz de buna benzer bir uygulama yapabilirsiniz. Rapor parasının nasıl alınacağı konusunda ise İş Kazası, Meslek Hastalığı, Analık ve Hastalık rapor Ücretleri Nasıl Alınır? yazımızı okuyabilirsiniz.

 • Erkan KONUR

  İş kazası geçirdim. Ayak bileğim kırıldım ve ameliyat oldum. 45 gün rapor verildi.
  İş yeri ücretim aylık olup her ay aynı tutarı alıyordum. Raporlu olduğum döneme ait ücretlerimi nereden ve nasıl alabilirim? Müracaat nereye ve nasıl olacak? Konu hakkında bilgi rica ederim.

  • admin

   Geçmiş olsun Erkan Bey sigortalıların geçirdiği iş kazası sonrası sosyal güvenlik kurumu tarafından ödenecek geçici iş göremezlik ödeneği sosyal güvenlik kurumuna aldığınız rapor vb. belgelerin gönderildiği tarihten itibaren 7 iş günü içerisinde banka veya ptt şubesine T.C. kimlik numaranıza tanımlı olarak yatırılmaktadır. Söz konusu rapor vb. belgeleri rapor aldığınız sağlık kuruluşu elektronik ortamda düzenlemekte ve otomatik olarak göndermektedir. Durumunuzu öğrenmek için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için: İş Kazası, Meslek Hastalığı, Analık ve Hastalık rapor Ücretleri Nasıl Alınır?

 • Bülent

  Merhaba ben 2003 de iş kazası geçirdim.2017 de iş kazasının devamı olarak bir operasyon daha geçirdim.ssk bana ödeme olarak iş kazası 2003 de geçirdiğim ve bu ameliyatta onun devamı olduğu için bana odememi2017 den değil 2003 deki primin üzerinden yapiyo böyle birşey mümkün mü ayrıca halen aynı iş yerinde çalışmaktayım ve primlerim düzenli olarak ödenmektedir .

  • admin

   Merhaba Bülent Bey sanırım ödeme olarak geçici iş göremezlik ödeneğinden bahsediyorsunuz 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 17. Maddesine göre geçici iş göremezlik ödeneği hesaplarken baz alınacak günlük kazanç şöyle belirlenir; İş kazasında verilecek ödeneklerin veya bağlanacak gelirlerin hesabına esas tutulacak günlük kazanç; iş kazasının tarihinden önceki oniki aydaki son üç ay içinde 80 inci maddeye göre hesaplanacak prime esas kazançlar toplamının, bu kazançlara esas prim ödeme gün sayısına bölünmesi suretiyle hesaplanır.Yani iş kazasından dolayı size geçici iş göremezlik ödeneği verilecekse günlük kazanç kaza tarihindeki günlük kazanca göre hesaplanır.Sizin durumunuzda da iş kazasından dolayı geçici iş göremezlik ödeneği alacaksınız bu durumda da günlük kazanç kaza tarihindeki günlük kazanç olarak belirlenmelidir.
   Daha fazla bilgi için:İş Kazası, Meslek Hastalığı, Analık ve Hastalık rapor Ücretleri Nasıl Alınır?

 • Alper

  İş kazası geçirdim bir ay raporum var iş kazası durumlarında iş yeri kaza geçiren kişiyi mağdur etmemek amacıyla bir maaş ikramiye yatiriyormus doğru mu acaba

  • admin

   Merhaba Alper Bey öncelikle geçmiş olsun iş kazası geçirdikten sonra yasal olarak talep edebileceğiniz ücretle ilgili hususları yazımızda belirttik. Bunun dışında işvereninin işçisini mağdur etmemek amacıyla yatırdığı paralar da bulunmaktadır bu tamamen işverenin inisiyatifindedir yasalarla korunmamaktadır. Sizin de bahsettiğiniz gibi bazı işverenler ikramiye, kira yardımı vs. başlıklar adında kaza geçiren çalışanlarına ödeme yapabilmektedir. Fakat bu tür ödemeleri yapmaya işvereni yasal olarak zorlayamazsınız tamamen işverenin inisiyatifindedir.

 • Recep ATA

  Bir reklam firmasında çalışıyorum iş amaçlı bısıkletle bır yere gıttım donuste bır aracın kapısına carptım ve yola dustum başka bir araç altında kaldım kırıklarım var 3 veya 4 ay surecek tedavim var iş yerinin bu konuda yukumlulukleri nelerdır maaş yada tazminat alabilirmiyim

  • admin

   Merhaba Recep Bey öncelikle geçmiş olsun. Yaşadığınız kaza işin yürütümü nedeniyle yaşanılmış bir kaza olduğundan iş kazasıdır. İş kazası geçiren işçilerin belirli hakları bulunmaktadır öncelikle iş kazası geçirip çalışamadığınızdan dolay sosyal güvenlik kurumu size raporlu olduğunuz süre boyunca bir miktar para ödeyecektir eğer ücretiniz aylık ücretse, çalıştığınız dönemde aldığınız ücretten eksik kalan kısmını da işveren ödemek zorundadır ücretiniz günlük ücretse işverenin böyle bir zorunluluğu bulunmamaktadır. İş kazası geçiren işçiler vücut bütünlüğüne zarar geldiğinden dolayı borçlar kanununa göre sorumlulardan maddi manevi tazminat isteme hakkına sahiptir bu tazminatı da ancak dava açarak isteyebilirsiniz yani maddi ve manevi tazminat davası açabilirsiniz.

  • admin

   Merhaba eğer ücretiniz aylık ücretse yani her ay ücretinizi aynı alıyorsanız, çalışmadığınız günler olsa bile ücretiniz tam yatıyorsa 60 günlük rapor için 2 aylık maaş almanız gerekmektedir. Ücretiniz aylık değilde günlük, parça başı vs. ise sadece Sosyal Güvenlik Kurumu geçici iş göremezlik ödeneğinden para alabilirsiniz işverenden çalışmadığınız için ücret alamazsınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.